תיקון או התקנה?
תיקון או התקנה? השווה מחירים, בחר טכנאי וחסוך בגדול.

מזגן קופא

קפא לכם המזגן? בין אם זה ביחידה הפנימית (במעבה או בחלקו העליון של המזגן העילי) או ביחידה החיצונית (המדחס והמנוע). יש מספר סיבות לכך שמצטבר קרח במזגן, במאמר הבא נסביר למה המזגן קופא וכיצד ניתן לטפל במזגן שקופא בעת הפעלתו על מצב קירור או חימום.

למה המזגן קופא? בואו נבין

יש כמה סיבות לכך שהמזגן יכול לקפוא, ובשביל להבין אותן צריך קודם כל להבין אם מדובר ביחידה החיצונית או ביחידה הפנימית. לרוב כשמדברים על כך שהמזגן קופא מדובר על היחידה החיצונית. בפסקה הבאה נעזור לכם להבין את הסיבה הנפוצה ביותר לכך שהמזגן קופא.

למה מעבה המזגן קופא בעת חימום?

לרוב המזגן קופא חימום בתקופת החורף, כאשר המעבה והמדחס אחראים על הוצאת האוויר הקר החוצה והכנסת אוויר חם פנימה, עקב האקלים והלחות (בגדול הפרשי טמפרטורה) אשר גורמים ללחות סביב המדחס ובאזור המעבה, בשילוב של פליטת הקור נוצר מצב של קיפאון ובסופו של דבר מתחיל להצטבר קרח באזורים האלו.

 

מה שצריך לעשות הוא להוריד מעט את הטמפרטורה ולגרום למזגן להתאמץ פחות. הקרח במזגן יפשיר לאט לאט. אם לא הצלחתם לפתור את הבעיה הזו באופן עצמאי כפי שהסברנו כעת. ייתכן כי קיימת בעיה אחרת כמו חוסר או יתר גז.

מזגן עילי קפוא

מדוע היחידה החיצונית (מנוע) של המזגן קופאת?

היחידה החיצונית היא זו שאחראית על פליטת אוויר חם או קר מביתכם, בעת הפעלת קירור היא דואגת שאוויר חם יצא כלפי חוץ ובעת חימום היא עושה את הפעולה ההפוכה. הצטברות קרח במזגן על גבי היחידה החיצונית יכולה להיות בגלל לחות או בגלל חסימה של האוויר (חפץ שמונח קרוב למנוע) והוא בעצם גורם לקירור מאסיבי של האזור עד להקפאתו של מנוע המזגן, או לחלופין להצטברות לחות אשר קופאת בגלל האקלים הקר בחוץ. במידה והיחידה החיצונית של המזגן קופאת לא בגלל אחת מהסיבות שציינו, ככל הנראה שמדובר על תקלה טכנית - במקרים כאלו מומלץ להזמין תיקון מזגנים באופן מיידי.

מה עושים כאשר מזגן מיני מרכזי קופא?

היחידה הפנימית של המזגן המרכזי בעצם אחראית על פליטת האוויר ולצורכי קירור וחימום ובנוסף גם אוספת את האוויר בבית, הפעלה של מצב לא נכון כמו למשל מצב חימום עם טמפרטורה נמוכה עשוי לגרום לבעיית קיפאון, בעיות של בריחת גז מאחד מצינורות המזגן גם יכול לגרום לקיפאון על גבי אחד מצינורות הנחושת ובסופו של דבר להקפיא את המעבה של המיני מרכזי.

 

אפשרות נוספת לכך שהמזגן המיני מרכזי קופא היא שהמאיץ (המפוח) מלוכלך ומלא באבק, צובר לחות ועם הטמפרטורה הנמוכה בעצם קופא, בדומה למפוח גם הפילטרים של המזגן יכולים לעשות פעולה זהה, אך כאן מדובר על מזגן עילי.

טכנאי מזגנים זמין לכם כעת,
השאירו פנייה ונחזור אליכם בהקדם!
או בטלפון: 077-6052500

למה מזגן קופא בקיץ כאשר מפעילים קירור?

הסיבה הראשונה והפשוטה ביותר היא שהמזגן פעל למשך זמן רב על טמפרטורה נמוכה והחדר לא היה אטום לחלוטין, חלון פתוח ואפילו דלת עשוים לגרום ללחות להיכנס, המזגן מנסה לטפל בלחות ולהוריד את הטמפרטורה אך ללא הצלחה באופן מלא מה שיקרה בסופו של דבר שיצטבר קרח במזגן ובמקביל ייוצר מצב שהמזגן לא מקרר ורק מוציא אוויר. במצב כזה יש לכבות את המזגן ולהפעיל את המזגן על מצב הפשרה.

 

אפשרות נוספת היא שצינור הניקוז סתום מה שיגרום באופן ישיר לטפטוף מהמזגן ובשילוב עם טמפ' נמוכה להצטברות קרח ולקיפאון היחידה. אפשרות שלישית לתופעה הזו היא כמויות ולחץ לא נכון של גז, יכולים לגרום למזגן לקופא ולא לקרר ולהגיע עד לרמה שהמזגן לא מוציא אוויר כלל - במצב כזה בדקו את צינור הנחושת אם הוא גם קפוא - ככל הנראה שהתקלה היא בגלל לחץ הגז.

קרח על המזגן

הצינור במזגן קפא (העבה או הדק)?

ישנם כמה צינורות במזגן, יש את הצינור העבה שהוא אחראי על היניקה של האוויר כאשר הוא קופא ככל הנראה מדובר על בעיה בפילטרים, במאיץ, במאייד או בעודף גז, התחילו בניקוי פילטרים בסיסי וכבו את המזגן לכמה דקות, נסו להפעיל שוב ולבדוק אם הצלחתם לפטור את התקלה.

 

במידה ולא צלחתם, אתם צריכים ליצור קשר עם טכנאי מיזוג אוויר שיבדוק את לחץ הגז ושאר המערכות הפנימיות האחריות על יניקת אוויר. הצינור הדק קפא? תפקידו הוא לדחוס גז, ייתכן כי יש דליפת גז ולכן גם המזגן בקרוב יפסיק לקרר או לחמם, לחץ גז אינו תקין גם יגרום לקרח על גבי הצינור הדק בגלל שגז עומד זמן רב בתוך הצינור ובעצם מקפיא אותו.

איך להפשיר קרח מהמזגן ומה לעשות עם הטפטוף?

קפא לכם המזגן? אוקיי - כך תפשירו אותו מבלי לגרום לנזקים נוספים, ראשית הפעלת חימום היא אסורה - שינוי קיצוני עשוי לגרום למדחס, לחיישן הטמפרטורה וליחידה הפנימית לצרות שאנחנו לא רוצים. הפעילו את המזגן על מצב קירור בטמפרטורה של 24 מעלות, וודאו שצינור הניקוז ישר ובאמת ממלא את תפקידו - כך פחות מים ינזלו לכם בתוך הבית, בנתיים הביאו דלי או גיגית ומקמו אותה מתחת לאזור הניקוז הפנימי של ביתכם.

 

קרח שנמס ינסה להגיע אל הניקוז אך עקב עומס יטפטף גם כלפי חוץ וככל הנראה שזה יהיה מאזור זה, לאחר הפשרת הקרח רצוי לבצע ניקוי לפילטרים ולייבש אותם היטב, אחרת עשוי להתפתח עובש במזגן, דבר אשר יגרום למצב בו יוצא ריח רע מהמזגן בעת הפעלה.