תיקון או התקנה?
תיקון או התקנה? השווה מחירים, בחר טכנאי וחסוך בגדול.

מצבים במזגן

רכשתם מזגן חדש ואינכם יודעים כיצד לתפעל אותו? במאמר זה תוכלו לקרוא במפורט על מהות ונראות המצבים במזגן ומהותם, על הכפתורים שמתפעלים את המצבים האלו וגם על המצבים המשודרגים במזגנים חדישים יותר.

אילו מצבים יש במזגן?

כאשר אנו מדברים על מצבים במזגן הכוונה לאייקונים המצויים הן על בסיס והן על גבי המסך של שלט המזגן. מצבים אלו נפוצים כמעט ב - 99% מהמזגנים כיום, נסביר על מצבים אלו מתחת :

 • מצב קור במזגן  סימן קירור במזגן  - סימון קירור במזגן מופיע לרוב כפתית שלג או במילה - Cold והוא נחשב לנפוץ ביותר לשימוש בישראל. מטרת פעולה זו היא לשאוב את האוויר החם של החדר ולשחרר במקומו אוויר קר. פעולת הקירור נמדדת על סמך הורדה של יחידת הטמפרטורה - ככל שמורידים יחידה זו (דרך השלט) - כך המזגן יתאמץ יותר.
   
 • מצב חימום במזגן  מצב חימום במזגן - מצב חימום במזגן לרוב יסומן כאייקון של שמש או בתור המילה - Heat/Hot. מצב זה מביא לשאיבת האוויר הקר של החדר ולחימום שלו, כאן המאמץ של המזגן נוצר ככל שמעלים את יחידת הטמפרטורה בשלט.
   
 • מצב שינה במזגן   מצב שינה במזגן   - מצב שינה במזגן מופיע כסימן של חצי ירח עם כוכבים אך עשוי גם להופיע במילה - Sleep. לחיצה על כפתור זה אחראית לעלות את יחידת המעלות במזגן ככל שעוברות השעות במהלך הלילה וזאת ע"מ למנוע מכם להתעורר כתוצאה מהתקררות או הזעה.
   
 • מצב אוטומטי  מצב AUTO במזגן   - מצב אוטומטי במזגן מופיע כאייקון הדומה בצורתו לסמל המיחזור, יכול להופיע גם במילה - AUTO. מצב זה נחשב לברירת המחדל של המזגן ובעת הדלקה על מצב AUTO המזגן בוחר בעצמו את המצב שלפיו יופעל ובהתאם לטמפרטורות בחדר.
   
 • מצב אוורור מזגן  מצב אוורור במזגן  - מצב אוורור במזגן מופיע כאייקון של ראש מאוורר, יכול גם להופיע במילה - FAN. מצב זה מביא לאוורור החדר כמו הפעולה שמאפשר מאוורר רגיל ובנוסף הוא אינו צורך כמות גדולה של חשמל - כמו מאוורר רגיל בעצם.
   
 • מצב טיפה במזגן מצב טיפה במזגן - מצב טיפה במזגן מופיע בצורת (Wait for it..) טיפה ותפקידו לייבש את רמת הלחות בחדר, הן כתוצאה מלחות באיזור בו אתם נמצאים והן מלחות המגיעה כתוצאה מפעילות הקירור של המזגן. מצב טיפה במזגן  מסייע לייבש את הלחות גם בתוך חלקי המזגן וכך היא מסייעת במניעת עובש בתוך בסיס המזגן ובחדר.

   
סוגי מצבים במזגן על מה מצב זה אחראי?
מצב קירור במזגן לקרר את החדר
מצב חימום במזגן מחמם את החדר
מצב שינה במזגן לשמור על טמפרטורה סבירה במהלך השינה
מצב אוטומטי במזגן מפעיל את המזגן בעת שחווה עלייה בטמפרטורה
מצב אוורור במזגן מאוורר כמו ונטילטור את החדר
מצב טיפה במזגן מייבש את הלחות בחדר

כפתורים לתפעול מצבים במזגן

כאן נסביר, על הכפתורים האחראיים לתפעול של המצבים במזגן, שעליהם הסברנו מעל:

 • כפתור הפעלה/ כיבוי של מזגן  כפתור הפעלה/ כיבוי של מזגן - לחצן זה אחראי על הפעלת המזגן בלחיצה ראשונה וכיבוי שלו בלחיצה שניה.
   
 • כפתור פלוס  כפתור להעלאת הטמפרטורה במזגן  - כפתור הפלוס אחראי להעלות את מספר המעלות במזגן.
 • כפתור מינוס כפתור להורדת טמפרטורה במזגן  - כפתור המינוס אחראי להוריד את מספר המעלות במזגן.
   
 • כפתור MODE - תפקיד כפתור זה הוא להעביר את המצב במזגן ממצב אחד למצב אחר (מקור לחום, מחום לקור וכו').
   
 • כפתור טיימר  כפתור טיימר במזגן  - כפתור הטיימר אחראי לקביעת זמני הפעולה של המזגן, לחיצה על TIMER ON תפעיל את הטיימר ולחיצה על - TIMER OFF תכבה את הטיימר. אידיאלי גם למי ששומר שבת.
   
 • כפתור I FEEL - מצב זה מאפשר לדגום את גובה הטמפרטורות בחדר דרך חיישן המצוי בתוך השלט של המזגן וכך, על סמך הטמפרטורה השרוייה באיזור השלט - המזגן יודע לתפעל בצורה חכמה יותר את גובה הטמפרטורה בחדר. יש לשים לב שאם שלט המזגן מצוי בחדר אחר אז הפעולה תסתמך על הטמפרטורה המצוייה בחדר האחר ולא לפי טמפרטורת החדר שלכם.
   
 • מצב טורבו - מצב טורבו במזגן אחראי להגביר את המצב אותו בחרתם להפעיל במזגן. הוא יביא הן לקירור והן לחימום בטווח זמן מהיר יותר.
   
 • כפתור מהירות מאוורר - כפתור זה לרוב נראה כמשולש המתחלק לשלושה חלקים או שמתואר בלועזית FAN SPEED והוא האחראי על עוצמת המיזוג, ככל שהתלחצו עליו יותר - המשולש יתמלא עד לאיפוס העוצמה.
   
 • כפתור LIGHT - כפתור זה אחראי על הפעלה של תצוגת המספרים והסימנים על גבי המזגן. בלחיצה ראשונה כפתור זה יכבה את תאורת החיווי ובלחיצה שניה הוא ידליק אותה.
   
 • כפתור הטיית אוויר - כפתור זה נראה בצורה של מלבן לאורך המלווה במספר פסים בצד אחד שלו ותפקידו לכוון את התריסים של המזגן.
   

מצבים במזגן

מצבים במזגנים חדשים

בדגמי מזגנים חדישים יותר, תוכלו להתקל גם במצבים של ניקוי עצמי שהמזגן מבצע או במצב שקט אשר נפוצים בעיקר במצבים במזגן טורנדו, אלקטרה ותדיראן החדשים. נסביר על מצבים אלו למטה:

 • מצב ניקיון עצמי - מצב זה נראה באותיות SC ותפקידו לבצע ניקוי עצמי של פנים המזגן. נפוץ במצבים במזגן אלקטרה.
   
 • לחצן נעילה - לחצן שרשום עליו HOLD ושבלחיצה ארוכה עליו נועל את מקשי השלט של המזגן.
   
 • מצב שקט  -  מצב זה נראה כצללית עם אוזניות ותפקידו לסנן את האוויר המשוחרר מהמפוח של המזגן ע"מ להשקיט עד כמה שניתן את פעולת הקירור או החימום. מצב זה נכלל במזגנים חדשים של טורנדו, אלקטרה ותדיראן ופחות במזגנים הישנים.

שאלות ותשובות בנוגע למצבים במזגן

לנוחיותכם, ריכזנו שאלות שנשאלו ע"י גולשים ואת התשובות שקיבלו ע"י צוות פורטל מיזוגי.

אני לוחץ על שלט המזגן והמזגן לא מגיב מדוע?

קודם כל, כדאי שתבדוק אם לחצני השלט אינם נעולים ואם זאת אינה הסיבה, יכול להיות שהבטריות תקולות או שיש צורך בהחלפה של עינית המזגן.


נורה על גבי המזגן התחילה להבהב, מה זה אומר?

במידה והבחנתם בנורה מהבהבת במזגן - זה עשוי להעיד הן על העת לנקות את הפילטרים והן על תקלה המצריכה טכנאי, תלוי בצבע הנורה המהבהבת.