תיקון או התקנה?
תיקון או התקנה? השווה מחירים, בחר טכנאי וחסוך בגדול.

מזגן VRF

כשמנסים למצוא פתרונות של מערכות מיזוג חסכוניות בחשמל אי אפשר להתעלם ממזגני VRF. בעמוד לפניכם נעזור לכם להבין מה זה VRF, מתי נשתמש, מה המחיר, יתרונות וחסרונות וגם נעזור לכם להבין בין מזגן VRF, אינוורטר ומיני מרכזי. בואו נתחיל.

בואו נתחיל מההתחלה - מה זה VRF?

VRF הם ראשי תיבות של Variant Refrigerant Flow ומדובר בטכנולוגיה המשנה את נפח זרימת האוויר לפי השינויים הקורים בחדר תוך כדי שמירה על הטמפרטורה הרצויה. מזגן VRF משתמש בטכנולוגיית אינוורטר המאפשרת לו לווסת את תפוקת האוויר שהוא מוציא. מערכת מיזוג VRF משתמשת במעבה (יחידה חיצונית) אחד בלבד למספר רב של מאיידים (יחידה פנימית).

 

מה שקורה בפועל הוא שמערכת מיזוג VRF תבחין בשינוי שהמאיידים דורשים ובכך תתאים את עצמה כדי לספק יותר אוויר או פחות בהתאם לדרישה, ובכך מורידה את הצורך של מזגנים להידלק ולהיכבות מה שמוריד את צריכת החשמל תוך כדי שמירה על הטמפרטורה הרצויה.

 

מזגן VRF

מתי נשתמש במערכת מיזוג VRF?

לרוב השימוש של מזגן VRF הוא לחללים גדולים כמו מפעלים או בתי מלון. במקומות כאלה גם לרוב יהיו שינויים של הטמפרטורה עקב תנועה של אנשים מחדר לחדר, כניסה או יציאה מהמקומות האלו, הפעלת מכונות גדולות וכדומה. במקרים האלה מזגני VRF ידעו להתאים ולהזרים פחות או יותר אוויר לחדרים שצריך כדי להשאיר אותם בטמפרטורה הרצויה ובכך לחסוך משמעותית בצריכת החשמל.

מזגן VRF ביתי

מזגן VRF יותר נפוץ לחללים באמת גדולים יותר כמו שאמרנו בפסקה הקודמת אבל בהחלט ניתן להתקין גם מערכת VRF לבית, אם כי במקרים כאלה לרוב מומלץ להתקין מערכת VRF קטנה יותר. החברות הגדולות מציעות של של מערכת VRF קטנה שעולה פחות. אצל אלקטרה ומיצובישי תמצאו אותן בשם "מזגן מיני VRF", אצל תדיראן תוכלו לראות אותה בשם "VRF BOX".

אם אתם מתגוררים בדירה קטנה, דעו שתוכלו למצוא חלופה מצויינת למזגני VRF ע"י התקנת מזגן מולטי אינוורטר, שיכולותיו משתווים מאוד למזגני VRF הן בתועלת החסכונית שלו בחשמל והן בעמידות ובעוצמה שהוא מעניק.

מחירים של מזגני VRF

מחיר מזגן VRF מורכב ממספר דברים. ראשית מדובר במחיר המעבה, שנית מדובר במחיר המאיידים ולבסוף יש גם את הצורך בהמנכת תקרה. בואו נראה את זה במחירון:

מחירי מזגן VRF

מחיר המעבה

מעבר 120,000 BTU לחלל בגודל 300 מ"ר.


15,000 - 20,000 ש"ח
מחיר יחידה פנימית 1 כ"ס

מחיר מזגן 1 כוח סוס עם התקנה.


1,400 - 1,900 ש"ח
מחיר מזגן 2 כוח סוס

המחיר כולל את התקנת המזגן.


3,100 - 3,800 ש"ח
מחיר מזגן 3 כוח סוס

המחיר כולל את רכישה המזגן והתקנה.


5,700 - 6,900 ש"ח
הנמכת תקרת גבס

המחיר הוא למ"ר.


160 - 280 ש"ח
מחיר מזגן סמסונג vrf

מזגן מיני סמסונג לרכישה.


12,500 - 20,000

הדפס מחירון

קשה לתת הערכת מחיר מדוייקת כי המחיר תלוי בכוח המעבה ומספר היחידות הפנימיות שצריך להתקין, אבל לצורך הדוגמה מחיר מזגן VRF שכולל התקנה של מעבה 100,000 - 140,000 BTU עם שני מזגני 3 כוח סוס, שני מזגני 2 כוח סוס ושני מזגני 1 כוח סוס תעלה בממוצע 38,500 ש"ח.

 • המחיר בדוגמה לא כולל את מחיר הנמכת התקרה.

מה היתרונות של מזגן VRF?

למזגן VRF יש הרבה יתרונות שגורמים לו להיות נפוץ בארץ:

 • חיסכון באנרגיה: היתרון המשמעותי של מזגן VRF החיסכון המשמעותי באנרגיה תוך כדי הגעה לטמפרטורה הרצויה. באמצעות מזגן VRF אפשר לחסוך עד 50% מצריכת החשמל, וכשמדובר על בתי עסק, בנייני משרדים או כל חלל גדול כזה מדובר על חיסכון עצום בצריכה האנרגיה.
   
 • שקט: אף אחד לא רוצה להיות באמצע הרצאה שבה אי אפשר לשמוע אותה כי המזגן עובד ועושה רעש לבן שאי אפשר להתעלם ממנו. מזגן VRF הוא מזגן שקט שחוסך את הבעיות האלו.
   
 • עמידות: מזגני VRF הוכחו בתור מזגנים עמידים לאורך שנים רבות. לא מדובר פה במזגן לשנתיים בודדות אלא למזגן שיחזיק מעמד להרבה זמן.
   
 • אינטגרציה: מערכת VRF מאפשרת אינטגרציה עם מערכות אחרות כמו מערכת כיבוי אש.
   
 • יחידה חיצונית אחת: במידה ויש לכם 2-3 מזגנים זה לא נראה כמו יתרון משמעותי, אבל כשמדובר על עשרות מזגנים העובדה שיש רק יחידה חיצונית אחת מאפשרת חיסכון עצום במקום אחסון.
   
 • התקנה בפיקוח: התקנת מזגן VRF לא נעשית על ידי מתקין מזגנים רגיל. מדובר על מתקין מוסמך להתקנת מזגני VRF שמגיע מטעם היצרן ונמצא במקום של ההתקנה כדי לוודא שההתקנה נעשית בצורה טובה.
   
 • התאמה לגודל החדר: לא כל חדר דורש את אותו גודל של מזגן. חדר ישיבות קטן לא יצטרך את אותו גודל מזגן של אולם הרצאות. מערכת מיזוג VRF מאפשרת התקנה של מזגנים שונים בהתאמה לצורך שלכם לחדר.

חסרונות של מזגן VRF

חסרונות של מזגן VRF הם ראשית היסמכות על מעבה אחד מכיוון שבמידה ויש תקלה במעבה אתם בבעיה. מעבר לכך עלות ההתקנה שלו גבוהה מאוד לעומת מזגן רגיל, אם כי בטווח הארוך החיסכון בחשמל יחזיר את ההשקעה. חיסרון נוסף של מזגן VRF הוא ההתקנה עצמה שלוקחת מספר ימים, דורשת תכנון מקדים והיא מסובכת יותר כך שצריך למצוא טכנאי מזגנים מנוסה ומקצועי (מה שמעט קשה יותר למצוא).

התקנת מזגן VRF

התקנת מזגן VRF שונה מהתקנת מזגן רגיל או מזגן מיני מרכזי, אי אפשר פשוט להביא מעבה, להנמיך תקרת גבס ולהתקין את המזגן. התקנת מזגן VRF דורשת תכנון מקדים שלרוב ייעשה עם שרטוט הבניין. בנוסף צריך להבין איזו יחידה מתאימה לאיזה חדר ואיפה תרצו שישב המעבה.

 

לאחר ההתקנה יהיה צורך בהפעלה של מזגן הVRF למשך 24 שעות לצורך בדיקת תקינות, ואז מתקין המזגנים יקרא לנציג מוסמך מחברת המזגנים שיוודא שהכל הותקן כשורה. התקנת מזגן VRF תיקח לפחות מספר ימים של תכנון, הגשת הצעת מחיר והבדיקה הסופית.

מזגן VRF, אינוורטר או מיני מרכזי?

VRF זה השם של הטכנולוגייה של מזגני האינוורטר, לכן בעיקרון אין באמת הבדל, אבל לרוב כשמדברים על מזגני VRF מדובר על מזגנים יותר חזקים שכל מעבה יכול להחזיק יותר מאיידים איתו.

 

סוג המזגן מזגן VRF מזגן אינוורטר מזגן מיני מרכזי
איפה משתמשים? בתי עסק וחללים גדולים החל מחדרים בודדים עד בתים שלמים בתים פרטיים ובתי עסק
צריכת חשמל חיסכון של עד 50% בתפוקת החשמל חיסכון של עד 30% בתפוקת החשמל אין חיסכון לעומת האחרים
עמידות עמיד לאורך שנים רבות פחות עמיד לאורך זמן עמיד
יחידה חיצונית מעבה אחד מעבה אחד מעבה לכל יחידה פנימית
מחיר גבוה מעט גבוה מהרגיל רגיל
התקנה דורשת תכנון מקדים והסתכלות על שרטוט המבנה לא דורשת תכנון מקדים לא דורשת תכנון מקדים